Urządzanie wnętrz

Czy źle sypiasz? Dowiedz się, jak skutecznie się wysypiać?

Czy zapomniałeś już, jak czuje się zdrowy, spokojny sen i pełen energii poranek? Potem czas na dobry sen i regenerację. To najlepszy prezent dla zdrowia, dobrego samopoczucia i urody. Przestrzeganie tych kilku zasad pomoże Ci zdrowo się wyspać.

Spraw, aby Twoja sypialnia była miejscem do spania

Co to właściwie znaczy? Aby zapewnić sobie zdrowy i spokojny sen, nie można np. zamienić sypialni w salon z telewizorem czy pokój zabaw dla dzieci. Wszystko tutaj musi sprzyjać zasypianiu i odpoczynkowi. Usuń więc z sypialni wszystkie niepotrzebne rzeczy – telewizor (oglądanie telewizji tuż przed snem również negatywnie wpływa na jakość snu, dodatkowo niebieskie światło z telewizora i innych monitorów utrudnia zasypianie), półki z książkami, które tylko zbierają kurz, kwiaty w doniczkach, bibeloty i niepotrzebne dodatki.


Kupić właściwe łóżko

Właściwy, czyli taki, który jest dopasowany do Twojej wagi i charakterystyki siłowej. Twoje ciało powinno być wypoczęte i zregenerowane po nocnym śnie, a nie obolałe i zmęczone. Dlatego opłaca się trochę rozejrzeć i wybrać materac, który oferuje najlepszy możliwy komfort podczas snu. Materac, który dopasowuje się do kształtu ciała, optymalnie podpiera kręgosłup i ma właściwości antyalergiczne, przeciw egzemie czy astmie, pomoże Ci spać spokojnie i komfortowo przez całą noc.
Unikaj drzemek i ciemnych pomieszczeń w ciągu dnia, a jasnego światła wieczorem.

Krótkie popołudniowe drzemki dadzą Ci energię na kolejne 10 godzin, ale wieczorem trudno będzie Ci zasnąć z powodu tego „ładowania baterii”. Równie ważne jest światło – ekspozycja na światło słoneczne w ciągu dnia jest niezbędna. Z drugiej strony unikaj przebywania wieczorem w jasno oświetlonych pomieszczeniach.

Zawsze budzić się o tej samej porze rano.

Dla zdrowego snu w nocy, to jest błąd „spać w” lub spać zbyt dużo w ciągu tygodnia. Jest to tylko pozorne odmłodzenie. Od poniedziałku ryzykujesz, że brak snu i brak energii zacznie się od nowa. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest ustalenie regularnego rytmu, w którym zasypiasz i budzisz się o tej samej porze (ale nie zmuszaj się do zasypiania).


Nie zapomnijcie o lekkiej kolacji

Skrajności nie pomagają – pusty żołądek czy zbyt obfita kolacja nie wpłyną na jakość snu. Zjedz więc lekką kolację na 3 godziny przed snem. Po tym czasie możesz mieć ochotę na małą przekąskę.

Staraj się również nie pić zbyt dużo wieczorem – pełny pęcherz może obudzić cię w nocy i zmusić do pójścia do toalety. Kawa, mocna herbata i alkohol są szczególnie złe przed snem – choć piwo lub kieliszek wina mogą pomóc w zasypianiu, często znacznie skracają sen.
Edukacja? Po południu, nie wieczorem.

Wysiłek fizyczny po godzinie 19 może powodować trudności z zasypianiem. Trudno jest organizmowi uspokoić się po pobudzeniu. Dobrze jest jednak być aktywnym po południu, zwłaszcza na świeżym powietrzu. Wysiłek fizyczny sprawi, że Twój sen będzie głębszy i dłuższy.